•  O nas
•  Nasze pomiary
  O gminie
Karty badawcze
•  Woda
  Raport
•  Energia
  Raport
•  Odpady

 

Makulatura
Baterie
Sprzatanie
Gdzie sprzatać
Plansze
Raport
•  Podróżowanie
  Rowery
Droga Do Szkoły
¦ciezki Rowerowe
•  Zakupy
  Ankieta
•  Wspieranie innych
  ¦wieczki
Pszczoły
Kamienie
Krzyzanowice
Drzewka
•  Współpraca
  Warszawa
Ptasi Spiew
Wywiad
Konferencja
Bohumin
Wspieraja Nas
•  Filmy
  Drzewko
Jedna to za mało
Spacer
 
 
 
Untitled Document

Konferencja

16 kwiecien 2008 podczas Dnia Otwartego odbyla sie Konferencja Ekologiczna zorganizowana przez ekozespoly Skorki i Surykatki przy wspólpracy z Samorzadem Uczniowskim, którego opiekunem jest pani Danuta Janoch.

W konferencji wzieli udzial zaproszeni goscie: pani wizytator Marzena Majorek-Suchinska, posel na Sejm RP pan Henryk Siedlaczek, wójt Gminy Krzyzanowice pan Leonard Fulneczek, dyrektor GZOKSiT w Tworkowie pan Grzegorz Utracki, pszczelarz pan Henryk Pietrasz, mysliwy pan Medard Karpisz, wedkarz pan Bronislaw Podruczny oraz nauczyciele i uczniowie gimnazjum w Chalupkach i Krzyzanowicach.

Gosci przywitala i rozpoczela konferencje pani dyrektor Magdalena Ochman.

W pierwszej czesci Kinga przedstawila dzialania ekozespolów w roku szkolnym 2006/2007. Wszystkim uczestnikom szczególnie spodobaly sie filmy.

Mlodszy ekozespól- Surykatki, zaprezentowal przygotowana na konkurs w Bohuminie prezentacje „100 letnia lipa”

Po wystapieniu Danieli i Asi, Natalia z ekozespolu Surykatki zaprezentowala Raport Ekologiczny dotyczacy Gminy Krzyzanowice. W raporcie przedstawilismy informacje dotyczace wody, energii, gospodarki odpadami, cennych przyrodniczo miejsc

Po obejrzeniu prezentacji rozpoczela sie dyskusja, w której glos zabrali zaproszeni goscie.

Podczas krótkiej przerwy goscie czestowali sie herbata owocowa oraz przygotowanymi przez Samorzad Uczniowski ekologicznymi kanapkami

W drugiej czesci konferencji wedkarz, pszczelarz i mysliwy zostali zaproszeni do klas. Opowiedzieli uczniom klasy III, IV i VI o swoich pasjach. Uczniowie dowiedzieli sie wielu ciekawych rzeczy, które czesto nie sa dostepne w podrecznikach.

Pozostali uczestnicy konferencji wzieli udzial w czesci praktycznej. Podzieleni na grupy szukali pomyslów na takie dzialania, które umozliwilyby poprawe stanu srodowiska naszej gminy.

Po dlugiej pracy, grupy zaprezentowaly wyniki

 

Propozycje dzialan majacych na celu poprawe stanu srodowiska w naszej gminie, wypracowane podczas konferencji ekologicznej.

  1. podnoszenie swiadomosci mieszkanców poprzez akcje propagujace ekologie
  2. wprowadzenie toreb ekologicznych i zdrowej zywnosci do sklepów
  3. objecie ochrona godnych uwagi obiektów przyrodniczych
  4. ograniczenie stosowania pestycydów przez rolników
  5. likwidacja dzikich wysypisk smieci
  6. modernizacja kotlowni domowych (zmniejszenie niskiej emisji)
  7. punkty skupu surowców wtórnych w miejscowosciach gminy
  8. wieksza kontrola prowadzonej gospodarki odpadami w domach
  9. zagospodarowanie sciezek rowerowych
  10. utworzenie „parku uczniów” (np. kazdy uczen rozpoczynajacy nauke sadzi drzewko)
  11. wiecej koszy w miejscach publicznych, parkach
  12. konkurs dla mieszkanców gminy na najlepszy projekt zagospodarowania terenu (nieuzytku)
  13. prezentacja dzialan ekologicznych dla mieszkanców np. podczas zebran wiejskich
  14. pomoc dla starszych osób w grabieniu, zamiataniu lisci
  15. powrót do ogrodów kwiatowych (wiecej kwiatów mniej tui)

 

 

Celem przygotowanej przez nas konferencji bylo zebranie w jednym miejscu i sklonienie do dyskusji na temat ekologii przedstawicieli wladz, organizacji i oswiaty. Chcielismy zwrócic uwage na problemy z którymi mamy do czynienia w codziennym zyciu, idac do szkoly, spotykajac sie znajomymi czy po powrocie – we wlasnych domach. Jako mlodzi ekolodzy dostrzegamy niepokojace zjawiska wokól nas. Szczególnie dotyczy to ilosci wyrzucanych prawie wszedzie smieci, nieprawidlowego ciecia sanitarnego drzew, braku pojemników do segregacji odpadów czy toreb ekologicznych na zakupy. Potrafimy tez dostrzec pozytywne zmiany. Istnieje wiele dzialan umozliwiajacych poprawe stanu srodowiska naszej gminy np. program redukcji niskiej emisji, objecie ochrona Meandrów Odry, sadzenie drzew czy duza ilosc sciezek rowerowych.

Podczas dyskusji w grupach wypracowalismy wiele propozycji do dzialan. Niektóre z nich wydaja sie mozliwe do realizacji- inne troche mniej. Z pewnoscia pracy ekozespolom nie zabraknie. Mamy nadzieje, ze uczniowie innych szkól obecni na konferencji utworza wlasne ekozespoly i pomoga nam w szczególny sposób dbac o zasoby srodowiska.